Štavionica 23 [Specijal III]: GLASANJE

Teme, diskusije i glasanje

Moderator: Scordisk

ratiger
Stara cura

01 Sep 2018, 11:43

Komentari Neša viteza su na blogu ispod priča ;)
Pensamientos del Rata-tiger.

Vercingetorix
Levenbreh

02 Sep 2018, 17:31

Prošao je rok za ocenjivanje, pa mogu da se posvetim komentarisanju svoje priče:
KOCKA
Ovo mi je bukvalno prvi put da sam uopšte i pokušao da pišem sci-fi, tako da je Neša bio u pravu i ovo je realno došlo kao nekakva vežba u pisanju. Što se tiče brojki, znam da su se neki žalili, postojao je jedan easter egg u priči, koji sam rad da vam pojasnim: Rečeno je da je stranica kocke veličine 616.4 centimetra. Ta cifra je jedini podatak koji je zapravo nešto mogao da navogesti ko je napravio datu kocku, jer je to 20 antičko-grčkih stopa. Sama tema mi je zadavala glavobolju koju sam bukvalno rešio tako što sam desetak dana smišljao početak, pa sam ostatak priče napisao po osećaju za jedno veče pošto sam želeo da ispoštujem rok. Kraj sam popravljao sledeće veče, da sam imao još nekoliko dana, da nisam poslao u prvom roku (moja greška, video sam tek kada sam poslao da je rok pomeren do ponedeljka). Nije da kukam, nego je ovo priča kako ne treba da pišem u poslednjem minutu.
Uglavnom, pričom sam zadovoljan, dopada mi se pisanje sci-fi (istina je, probao sam da bude u stilu "zlatnog doba sci-fi" i mislim da sam u tome uspeo. E sada, žao mi je kraja, ali sledeći put će valjda biti malo bolje.
Sebe bih negde ocenio četvorkom. Temu sam pogodio, uporedno gledano u odnosu na druge, stil nije najbolji, ali nije ni najgori, kraj je loš, tako da je to to. Vidim ukupno gledano da sam i sam tako prošao, što znači da se slažemo zajedno šta valja i šta ne u priči. :) :) :)

Do sledećeg puta :)

Dintrioh
Imenbreh

02 Sep 2018, 18:27

Pošto je gotovo glasanje, prokomentarisaću par sitnica vezanih za "Lavirint zasićenosti", pošto sam ja autor.

Želeo bih prvo da se zahvalim na čitanju, ocenjivanju, pažnji i iskrenim komentarima. Pogotovo mi je drago što su neki elementi priče naleteli na pozitivan odgovor. Hvala vam na detaljima vezanim za vaše utiske.

No, da počnem ja sa mojom izjavom, kako ne bih davio previše. Lično, nisam zadovoljan preterano ovom pričom iz više razloga, koji će biti spojeni sa kritikama koje su bile dodeljene ovom pisanom delu.

1. Horor nije moj fah. Ne poznajem dovoljno žanr, ne razumem njegovu poentu, nisam upoznat sa njegovim tehnikama, niti me posebno interesuje. Stoga, nije ni čudo što nisam uspeo da adekvatno napišem priču. Oni horor elementi koji su bili prisutni sam izvlačio iz svojih strahova kakve god prirode.

2. Svaka čast ratigeru i Scordisku što su shvatili da se sprdam (mada su i ostali sigurno shvatili, ali su hteli da me pohvale, te sam zahvalan). Kada sam video uslove svoje priče, iskreno sam mislio da je tvorac ove guske hteo da se sprda. Ne uspevši da se odvojim od neverice povodom apsurdnosti zahteva odlučio sam da u tom duhu i stvaram. Ja, koji volim erotiku, ne shvatam šta je hororično u fetišu prema već seksualizovanim Dizni princezama.

3. Ova priče jeste zbrzana. Na to ukazuju gramatičke greške, bizaran zaplet, gomila nepovezanih elemenata koji su se nekako uklopili i slično. Naslov teme dobio pet dana pre odlaska na more. Znao sam da ću jedva stići u najboljem slučaju. Razmišljao sam o temi tih nekoliko dana, pa sam morao da se isključim. Pritom, slab je bio net u hotelu. Krajnji koncept sam osmislio i ispisao u autobusu kada sam već bio na putu za Beograd. Priču sam ispisao samog 8. avgusta. Želeo sam da ispoštujem rok i smatrao bih krajnje neprofesionalnim i neodgovornim sa svoje strane da odmah tražim pomeranje (hajde da je 2-3. put da učestvujem, ali baš kod prvog zadatka je neukusno). Video sam potom i pomeranje roka, ali već sam bio poslao priču. Popravio bih samo malo stil, gramatiku i slovne greške. Na sadržini ne bih mogao mnogo štošta da uradim.

4. Poslednji razlog mog nezadovoljstva, koji je usko vezan sa legitimnom kritikom, se tiče poente i sadržaja priče. Trudio sam se što više uslova da ispunim. Shodno tome, deluje nabacano, što više volim kad je u pitanju duga forma. Poenta faktički ne postoji, jer se ticala nezasitosti poremećenog sistema dopamina koji moduliše sistem nagrade-kazne (otud i naziv priče). Kraj je užasan, jer se lik stvarno izvukao, ali sam hteo makar nekako da poentiram (nelogično mi je da narator u prvom licu jednine nema kome da priča iz nekakvog razloga). Nisam uspeo da smislim ništa kreativnije i dublje od ovoga.

Tl ;dr: sasvim su legitimne kritike.

Uzevši sve ovo u obzir, nadao sam se, u najboljem slučaju, trojci. U tabeli piše da je ocena oko 3.xx. To je za mene sasvim zadovoljavajuće.

Sve najbolje do sledećeg glasanja. :)

ratiger
Stara cura

02 Sep 2018, 19:44

@V-torix: svaka čast, za prvu napisanu priču sasvim solidno. Što se tiče pisanja navrat-nanos, iz mog iskustva: najbolje su mi prošle zapravo priče koje sam spirio veče pred istek roka, a one što sam peglao natenane i u njih polagao nade i mislio da će pokidati sa ocenama... ispadoše smeće :D

@Dintrioh: takođe svaka čast, upamtiva je ovo priča, verujem većina ljudi bi se skroz pogubila sa ovom temom. Što se tiče zahteva za pomeranje roka, od jednog početnika kao što si ti, to bi bilo krajnje nedopustivo! Al sledeći put već može, tako da slobodno traži :D

Vercingetorix
Levenbreh

02 Sep 2018, 22:41

Hvala Ratigere, nadao sam se da se neću obrukati, ali ispalo je sasvim okej.

Eli
Polumag

04 Sep 2018, 11:46

Svaka cast novim clanovima. Ja se sa svojom guskom nisam snasla. :D Nije da nisam imala pokusaja. Odvuklo mi se pisanje raspleta radnje i napravila gresku: pustila sam da odlezi i zaboravila kako sam htela da napisem nastavak
Sori
"Čak i da nam zatreba samo jednom u životu, mač treba uvek nositi."
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.
Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

Eli
Polumag

04 Sep 2018, 11:49

Za sve erotikoljupce, imamo erotski.specijal otvoren preko citave godine u podrumu.
"Čak i da nam zatreba samo jednom u životu, mač treba uvek nositi."
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.
Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

Vercingetorix
Levenbreh

04 Sep 2018, 13:53

Kada će biti otvorena nova Štavionica?

ratiger
Stara cura

04 Sep 2018, 14:09

Nova tema i žanr su spremni, ide objava za koji dan ;) Ako je neko zainteresovan da napiše intro (pogledajte prethodna intra na blogu da vidite kako treba da zvuče) javite mi se privanom porukom i usput ćete prvi saznati temu :)

Čestitam Kimuri na pobedi :)

Vercingetorix
Levenbreh

04 Sep 2018, 14:47

javi mi samo da li si dobio poruku ili sam ja slepac.

Post Reply