Štavionica 23 [Specijal III]: GLASANJE

Teme, diskusije i glasanje

Moderator: Scordisk

Post Reply
ratiger
Stara cura

13 Aug 2018, 17:00

Pensamientos del Rata-tiger.

Dintrioh
Imenbreh

13 Aug 2018, 17:49

Uništenje spomenika:
- Kada je stigao deo iz "Autostoperskog vodiča", pošteno sam se nasmejao. Bizarna, ali zanimljiva svemirska opera. Jedino što nisam shvatio simboliku broja gargojla tokom pregovora. Da li to aludira na istovetnost verovanja na planeti Zemlji i među gargojlima ili samo ima treba da ukaže na razlike između gargojla i želea? Izabraću prvu opciju.
Ocena: 3.5/5

Specifično zahtjevna dijeta:
- U Sarajevu, u Baščaršiji, ljudi pretežno govore ekavicom? Otkad to? Svestan sam da je minoran detalj, ali mi je poprilično upadao u oči. Nije mi se nešto posebno svidela priča. Pretpostavljam da je bilo dosta ograničenja, ali jedini utisak koji mi je priča ostavila jeste da je ta kafana jedno zanimljivo mesto. "Priča" u priči je bila dosta slabašna za moje pojmove. ELIF, pored uloge pokretača, nije imala nikakvu poentu. Zašto je uopšte uvođen lik doktora S?
Ocena: 2.5/5

Tri pogleda:
- Šaltanje perspektive i stvaranje jasnih razlika između likova je izazov sam po sebi u većim delima, a kamoli u kratkoj priči, gde svi likovi su delovi jedno te istog ljudskog bića. Po meni, pisac je maestralno izveo menjanje perspektive. Mistična atmosfera doprinosi vrlo snažnom utisku i dočaravnju tegoba glavnog junaka (glavnih junaka). Jedino mi je neuverljivo da tokom psihoterapije nisu primetili da lik potencijalno može da izvrši samoubistvo.
Ocena: 5/5

Kocka:
- Ova priča mi se najviše svidela od svih u ovoj turi. Imao sam utisak kao da čitam nešto iz "Zlatnog doba naučne fantastike". Stavlja brojke tačno gde treba. Nisam ni obraćao pažnju da se cela priča odvija u dijalozima, iako meni to ume da smeta. Najvažnije od svega, zaintrigiran sam. Želim da čitam nastavak.
Ocena: 5/5

kimura
Jesaul

14 Aug 2018, 11:55

Da li su nam sve priče na broju? Ili će biti još?
Ne znam kakav je bio prošlogodišnji specijal, a zanima me da li ste u nekom trenutku izneli ko je imao kakav zadatak? Mislim da je interesantno da se i to zna, ali ne odmah, nego tek pošto pročitamo priče nezavisno od zadatih tema.
Dodaću još i da sam prepoznala svoju gusku i da sam veoma zadovoljna kako je ispala.

ratiger
Stara cura

14 Aug 2018, 13:45

Najavile su se još bar dve, videćemo danas i sutra još. Kačili smo na prošlim specijalima uslove i teme ispod priča, nisam sad stigao to da odradim a mislim da su kod Skordiska ključevi od gusaka, tj kod koga je koji uslov i tema.
Kad budem pri kompu okrečiću platno da može da se glasa ako neko već nije, ni to nisam stigao. Sorry :)
Pensamientos del Rata-tiger.

Vercingetorix
Levenbreh

14 Aug 2018, 20:12

Okej, evo da i ja bacim ocene:
1. Uništenje spomenika - Onako, fin pokušaj kopiranja Daglasa Adamsa, voleo bih da je bila malkice više kao Adams, ali je svakako moglo mnogo gore. Ocena 3/5.
2. Lavirint zasićenosti - Ne zna, meni se nije dopalo, ali neka bude. Cela priča je nekako zbunjujuća, ali sam koncept nije loša. Ocena 3/5.
3. Specifično - zahtevna dijeta: Iskreno, da čovek izgubi dvesta kilograma za nedelju dana, a da ne umre (jer bi umro od šoka) je nemoguće. Hajde, kada to preguram, nekako je i dalje nedovoljno za mene. Aj za trud, nek bude ocena: 2/5, ali i to zato što ideja u osnovi i nije loša, ali realizaciji fali mnoogo truda.
4. Tri pogleda - Ovo mi je druga omiljena priča do sada, sasvim solidno urađena. Ocena: 4.5/5
5. Kocka - Ovo je apsolutno najbolja priča ikada u istoriji ljudskog rada. Ok priznajem da je moja priča, tako da mogu da preskočim i nastavim dalje.
6. Vilijamsova platforma - Ubedljivo, po meni najbolja priča. Ocena 5/5. Pročitao sam je bez zaustavljanja. Jednostavno, odličan horor, stilski sjajno ispričano, ma nemam ništa da zamerim. Ko god je napisao, nek mi se javi, da mu ovo lično kažem. Dao bih i više od 5, ali izgleda po pravilima da ne smem.

Kada dođu ostale priče na red, ocenjujem i njih.

Eli
Polumag

15 Aug 2018, 08:03

Da i ja krenem s komentarima:

1) Uništenje spomenika. Osim što ima krš prepričavanja i pokušaja kopiranja Adamsa (to je autor najviše potencirao, cenim)
priča mi se idejno svidela. Po meni moglo je to malo bolje da se razradi. Priča mi je držala pažnju osrednje.
Nije izazvala nikakvu emociju u meni. Niti sam se nasmejala, niti zgrozila, što opet tako odlikuje Daglasovo pisanje.
. P.S. da li je žele trebala biti ključna reč? Ako je tako
oceniću je trojkom.

2) Lavirint zasićenosti. Sadržajno me je ubedila više nego prva.
Dijalozi i radnja solidno usklađeni, volim taj balans.
Morbidno osmišljena i morbidno napisana sa elementima crnog humora. Dacu joj 3,5.

3) Morbidna dijeta. Ček lik potpisa ugovor a ne gleda šta potpisuje i KAKO će da smrša. Prosto ne mogu da verujem
da ima takvih budala koji smatraju da mogu smršat za nedelju dana dvesta kg, a bez ikakvih posledica?
Autore, nazad za pisaću tablu! Ocena: 1

4) Tri pogleda. Ok. Ova priča ima ono... nešto. Dobra karakterizacija, odvijanje radnje, pripovedanje nije iritantno. Nekoliko likova koji su deo JEDNOG bica. Kul.
Privukla mi je pažnju. Samo mi je čudno kako nije primećeno da je glavni lik potencijalni samoubica.
Ocena: 4.

5) Kocka. Idejno nezanimljiva. Smorila sam se i pored drugog čitanja. Sve nam se servira na tacni sa natrpanim dijalozima i brojkama.
Mada JESU umetnute tamo gde treba, ima ih previše i ne smatram da dosadne brojke utiču na atmosferu.
Zbog čega su važne dimenzije kocke? Dva posto, pola posto.... what? :shock:
Simpatični su mi svi ti areolozi, geolozi i spelolozi. I kako je glavni lik mogao da napravi grešku da kaže ja sam geolog. Pa onda UPS. Shvatio kakvu je grešku napravio? Šta je to? Pokušaj komedije?
Otkrili su koji su jezici u pitanju putem interneta? Guglali su? Ok, ja sam jedna zadrta teta.
Stil nije loš i zbog njega necu ovu pricu baciti u zaborav.
Završetak priče mi se isto svideo, ima otvoren kraj.
Moja ocena: 2,5.
"Čak i da nam zatreba samo jednom u životu, mač treba uvek nositi."
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.
Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

Indrik
Burseg

15 Aug 2018, 22:00

Opaaa, novi krug!

Ja večeras kontam da pročitam priče i ocijenim. Biću blaži ovaj krug pošto nema moje priče pa mi je svejedno ko će da pobjedi. Iako, ako prepoznam Scordiskovu priču, njoj ću da dam peticu pošto i on meni daje često dobre ocjene.
Hey hey, you wanna play
'Cos baby I can go and go
And every other day you're running off with so and so
Well, baby I would throw you if I didn't know you but I'm paying for it

Scordisk
Nadjaguar

15 Aug 2018, 23:27

e sad si se setio! ja tebe gađam peticama, ti mene trojkama, a kada propustim krug, onda se setiš da ruka ruku mije

ja isto čitam priče za vikend i delim nepohvalne ocene :D
Gospodin Prdet

kimura
Jesaul

16 Aug 2018, 08:58

UNIŠTENJE SPOMENIKA - po istoimenom zadatku, ne baš maštovito, ali ni ja nisam od onih što smišljaju dobre naslove, pa ne zamerim.
Autora je uspešno vodila intuicija da od ''uništenja spomenika'' može da ispadne zgodna sprdačina, mnogo pre nego dobra ''ozbiljna'' priča. Čestitam što se odlučio za humor, mada realizacija nije ispala posebno smešna. Govor ljudima donekle vadi stvar, ali to samo za određeni krug ljubitelja. Za nekoga ko nije čitao ''Autostoperski vodič'' (ako dopustimo egzistenciju takvih) šarm završetka je nepovratno izgubljen.
Pisanje je korektno, mada ne posebno zanimljivo. (Silila sam se da čitam do kraja.) Zašto? Pa valjda zato što nije zadovoljstvo čitati suva nabrajanja tipa ''gragojli su bili ovakvi, želei su bili onakvi; jedni su hteli ovo, a drugi ono''. Mnogo je bolje kada sve to zaključimo sami, čitajući priču. Može biti da ovo dovodi do utiska koji je Eli iznela: priča nije izazvala nikakvu emociju u meni. Likovi gragojla i želea nisu prijemčivi, ne deluju dovoljno živo, mada primedbe ''gragojl je sivo posmatrao'' ili ''Gargojli su naučili da ih (želea) se plaše onda kada se utope u nepodeljenu masu. Za sada su se migoljili pojedinačno'' zvuče zaista simpatično.
Simboliku gradojla ni ja nisam razumela, što ne valja ako je ona bitna za priču. Ne valja ni ako nije bitna, pošto je istaknuta tako da se čitalac pita da li je nešto propustio.
O oceni ću još da razmislim. Moji predhodnici su bili suviše strogi.

kimura
Jesaul

16 Aug 2018, 12:08

LAVIRINT ZASIĆENOSTI - ne verujem da će ova priča pobrati simpatije, taman kao ni njen glavni junak-pripovedač koji siluje Dizni-princeze. Ipak, ja ne mogu a da ne odam priznanje uverljivosti kojom zrači ovaj krajnje odbojan lik! Nije mi zasmetalo ni nepoštovanje pravpoisa ni nezgrapno izražavanje, što znači da priča ima druge, pretežnije kvalitete. Prava suprotnost Elinom ''nije izazvala nikakvu emociju''.
Ovde su emocije i proživljavanja, posebno deo na morskom dnu, izrazito upečatljive. Pogotvo što su date u apsolutno izmaštanom okruženju. Momenat kada ga Sorocin dočekuje u sobi, nakon buđenja, bio mi je zdravo hororičan.
Nisam sigurna koliko bi ovo funkcionisalo kao samostalna priča, mimo Štavionice i zadatka. Možda bi, a možda i ne bi. Glavnog junaka koji ne može da oseti sreću upotrebila bih negde, u svakom slučaju.

Treba dodati i da je ovde zadatak bio prilično težak, kodikamo teži nego moj, na primer, i da ga je autor junački izneo.

Inače, ovaj silovatelj Dizni-princeza je odličan primer anti-junaka, potpunog negativca koji kod čitalaca ipak, bez obzira na sve, budi određeni emotivni interes. Pomalo navijaš za njega i žao ti je ako postrada, iako je stradanje u datim okolnostima sama pravednost. :lol:

Post Reply