Štavionica 19 - GLASANJE

Teme, diskusije i glasanje

Moderator: Scordisk

ratiger
Nadjaguar

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by ratiger » 13 Jan 2018, 14:50

Čitam selektivno, pročitao sam sve komentare za ove što sam saam čitao i komentarisao :)
Pensamientos del Rata-tiger.

D..
Imenbreh

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by D.. » 13 Jan 2018, 20:38

3. Gospa Davitelj i Kralj Životinja

Hm, evo jedne feminističke priče. Like samo za to. Ali, onda bi gospa trebalo da se zove Daviteljka, zar ne? Priču pisao muškarac, garant. Nema veze, cenimo žensku "glavnu ulogu" i pohvaljujemo stil, koji ne bi bio naporan da priča nije toliko opterećena viškom teksta. Ceo uvod je suvišan, i njen san i opisi na početku (mislim na previše prideva kojima se opterećuje tekst - liči na oplemenjen sastav iz osnovne škole, fazon "Sunce je granulo, prosulo svoje zrake po plodnoj dolini punoj mirisnog cveća i šarenih leptirića"... Ne kažem, ovo je na višem nivou, ali smara podjednako (ograđujem se ovde - to može biti samo moj utisak, no - meni ne treba opis, treba mi pogled na pejzaš kroz oči junaka, to cenim. Šta misli i vidi sveznajući pripovedač - to me manje zanima, a i liči na prepričavanje, mada, u ovom slučaju, iskusno zamaskirano).

Priznaću, čitala sam na preskoke i pažljivije sam čitala drugu polovinu. Bez obzira na moj (manji) napor, nisam skontala poentu priče. Može biti da sam nešto propustila, ali eto, očekuje se neka univerzalna poruka ili poenta. Ili makar neka snažna emocija (rekoh to već). Nisam pristalica priča - utisaka. Njih mogu da pišu majstori spisateljskog zanata jer umeju da prenesu utisak, da se igraju osećanjima, da ih verbalizuju, daju im smisao i učine značajnim i jedinstvenim. To ne vidim ovde.

Naime, ovu ženu mrze i vole. To mi je poznato, otud moja naklonost priči i moja identifikacija sa junakinjom. Jedna svrha književnosti - checked. Ipak, kraj mi je nekako neveran njenom liku i karakteru. Zamisli, zatvorila se u (prilično tupavu) zamku. I to na kraju je, valjda, opis njene smrti? Ok, ali šta sa tim?

Imajte na umu da je književnost, kao i sva umetnost, nastala kao potreba za smislom. U njoj čitaoci traže da se identifikuju sa opisanim svetovima i junacima, da pronađu odgovor na određena pitanja, da upoznaju i razumeju različitost, traže utehu, uzbuđenje, beg od stvarnosti... sve što bi dalo smisao njihovom kratkom obitavanju na ovoj usranoj planeti. Ne zaboravite čitaoca kada pišete. On će lako prepoznati kada mu bacate bisere tretirajući ga kao svinju, a kada mu bacate bisere tretirajući ga kao inteligentnog čitaoca. A ja se posle čitanja ove priče osećam kao prase. Pisac uopšte nije mislio na mene. Pisao je rečenice da bi opsenio, ne da bi smisleno pripovedao i komunicirao sa mnom. Pri tom je slikao priču, nije je pripovedao, pa priča ne govori sa mnom, već sama sa sobom. Mogla je da se zove i Gospa Egocentrična tako, ne bi bilo razlike.

Zašto i K(ralj) i Ž(ivotinja) velikim slovom u naslovu?

Ovo je pisao neko iskusniji jer je primetna poveća pismenost i veština u konstrukciji rečenice (mislim na doslednost u stilu, što pohvaljujem, pre nego na konstruisanje rečenice koje ne stvara šumove u tekstu - jer ove rečenice povremeno šume i smetaju). Utom pre očekujem veću komunikativnost priče ubuduće. Od bisera za prasiće ne prave se lepe ogrlice.

Scordisk
Čorbadži-

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by Scordisk » 13 Jan 2018, 21:56

D.. wrote:
13 Jan 2018, 20:38
3. Gospa Davitelj i Kralj Životinja
Zašto i K(ralj) i Ž(ivotinja) velikim slovom u naslovu?
to će biti moja greška. ludi bosanac (sada ih ima više, he he, pa mogu ovako) je poslao naslov obogaćen keps lokom, pa nikada ne znam šta bi moglo veliko a šta malo slovo da bude. Ovako mi je delovalo... Upečatljivije
Gospodin Prdet

Indrik
VD kornjačinog vrača

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by Indrik » 13 Jan 2018, 23:50

Gospodar haosa

Dobro, ovo je punokrvna epska fantastika, mene isto ne podsjeća na Sandersona s obzirom da ovdje magijski sistem uopšte nije objašnjen, već, eto, postoji neka magija, najbolje se to vidi u ovoj rečenici:
Previše magije u prostoru.
Kada bih ovo morao porediti sa nekim ef-om, onda bi to bila Malaška kuća palih pošto je početak jednako zbunjujući i imaš osjećaj da si došao na rođendansku zabavu na kojoj nikoga ne poznaješ. A ima i lik koji se pretvara u zmaja. Valjda.

Spomenu je neko previše likova, ali ova je priča stvarno prekardašila:

Danijel, Kizon, Ilhard, Marina, Rena, Andrija, Esir, Vašimaru, Kristan, Luda, Mikol, Kanar, Eris (ili je to onaj Esir nešto priča na početku), 13 likova (iako su ovo možda i neka prezimena, ko što Danijela sad zovu Danijel sad ga zovu Dragulija, što mu je pretpostavljam neko prezime ili šta već) i to sve u 6999 karaktera.

I sve dok čitam, mislim da nas autor malo podjebava, tipa, evo sada ću staviti hiljadu likova u priču i tih hiljadu likova će imati hiljadu prezimena i 500 titula, a niko od tih likova neće biti ništa više nego ime, bez ikakve posebne karakteristike i motivacije. Zašto? Zašto nas, pardon my french, podjebavaš?

Ovo je vjerovatno opet dio iz neke veće cjeline, što je već samo po sebi problem, takođe, imam osjećaj je autor samo iščupao jedno poglavlje iz nekog romana što trenutno piše i poslao ga bez imalo sređivanja i prilagošavanja. Ako su ovakva i ostala poglavlja... ne valja. Mada, ne želim ni da znam. Ja ovo ne bih dalje čitao.

A ima i par rečenica koje su mi baš nakaradne, tipa:
Nije bio za ovaj plan nikad.
Ali, nisu očekivali da im ovoliko iznudi poteze.
Sad sam slučajno tražeći ove rečenice naišao i na Kanar. Ko je Kanar?

E sad, pošto sam onoj Hellerovoj fašističkoj priči dao 1.5 (zbog one jedne dobre fore), ovoj ću dati 2.0 jer je ipak malo bolja.
Hey hey, you wanna play
'Cos baby I can go and go
And every other day you're running off with so and so
Well, baby I would throw you if I didn't know you but I'm paying for it

Eli
Čorbadži-

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by Eli » 14 Jan 2018, 12:28

Priča o nasledstvu.

Da nastavim ja s komentarisanjem i ocenjivanjem. Priča je ok.
Samo me nije ubedilo pitanje naslednika/ce. Zašto baš ona?
Previše pažnje posvećeno najavi turnira.
Ocena: 3

Povratak kralja

Ova priča ima potencijal, svidela mi se. Samo što vapi za produženjem
i nekim dodatnim objašnjenjima. Dijalozi mi se sviđaju, pisac daje slikovite
opise. Ocena: 3,5
"Čak i da nam zatreba samo jednom u životu, mač treba uvek nositi."
"Bolje je biti neprijatelj dobroj osobi, nego prijatelj lošoj."
"Actions prove who someone is, words just prove who they want to be."

lagerta
Levenbreh

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by lagerta » 14 Jan 2018, 12:36

7. Kakva je to buka? i 8. Karnivokratija - obe sam procitala u dahu i nemam nikakvih zamerki! Sjajno! Ince, meni licno leze price sa obiljem dijaloga, a Karnivokratija je dokazala koliko prica moze biti vrcava i zanimljiva i bez toga.

Inace, kad je odabrana tema, pretpostavila sam da ce vecina prica biti na isti kalup tipa, kad sam mali decak bio, Tolikina sam volio, srednji vek, i slicni vitezovi :roll: To se ne događa prvi put, po tome sam upamtila onaj krug kad je tema bio zmaj i jos po negde. Napominjem to zbog onih koji su na pocetku i koji ce mozda slati na konkurse. Zamislite samo kad im stigne 200 varijacija na istu temu, pa to je da covek poludi. Znaci o tome sto vam prvo padne na pamet na pomen teme nemojte nikako da pisete, jer postoji sansa da je i mnogim drugima bas to prva asocijacija:)

Eli
Čorbadži-

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by Eli » 14 Jan 2018, 12:42

Kra(l)j

Sjajna priča, dopala mi se. Čitanje ide lako. Ocenu smanjujem jer nigde nisam
pročitala Kralj je mrtav, živeo kralj. Daklem, dajem četvorku.

lagerta
Levenbreh

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by lagerta » 14 Jan 2018, 12:45

6. Jači si
Zaboravih za ovu priču da napomenem da je odlično što obiluje dijalozima, bogovi deluju živo i lepo su dočarani, mada su na momente dijalozi malo neprirodni. Na svemirskom brodu Asgardija su počeli izbori inače ]https://asgardia.space/en/elections-districts/# čisto da kažem autoru ako hoće da postane sultan umesto sultana tj. kralj umesto kralja, može da se kandiduje :lol:
Last edited by lagerta on 14 Jan 2018, 13:37, edited 2 times in total.

Eli
Čorbadži-

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by Eli » 14 Jan 2018, 12:50

Karnivokratija

Ok. Nema dijaloga. Međutim, rečenice su toliko vrcave, na momente toliko
zabavne da sam se slatko nasmejala. Samo.... tema je omašena.
Forma mi nije jasna. Šta je ovo? Priča? Esej?
Ocena: 2,5

lagerta
Levenbreh

Štavionica 19 - GLASANJE

Post by lagerta » 14 Jan 2018, 13:00

Buba-rus vs. Buba-švaba <3
Odlična priča i odličan naslov priče

Post Reply