Štavionica 24 [Žal za ljubavlju]: GLASANJE

Teme, diskusije i glasanje

Moderator: Scordisk

ratiger
Stara cura

07 Oct 2018, 11:31

Stigoše 4-5-6 priče sumnjive sadržine:

1. Žal za izgubljenom ljubavlju
2. Tantalove muke
3. Unapred izgubljena
4. Okami
5. Koliba u stepi
6. Nakaza

Bacite pogled na svoju priču i vidite da li se dobro konvertovalo sa ćirilice na latinicu i pošaljite mi na inbox ili štavionica mail link ili sliku koju da prikačim uz priču. Ako ne, prikačiću ja nešto kad pročitam priče, što ne verujem da će se postići danas :)

Rok za komentarisanje i glasanje: 21.10.

Platno fertig
Pensamientos del Rata-tiger.

Scordisk
Nadjaguar

13 Oct 2018, 12:26

ovde je baš gužva :D svaka čast učesnicima što šalju priče, evo mojih pet para pa ko izvoli...

Tantalove muke - jako su mi se svideli dijalozi koji su brzi, smisleni, duhoviti. svidela mi se i ideja o dekonstrukciji grčke mitologije, ne baš najoriginalnije, ali svakako jako dobra ideja u kontekstu zadate teme. jedini problem je što nisam shvatio baš o čemu se radi, a pogotovo mi tantal nije baš najjasniji, budući da njegova priča nije priča oizgubljenoj ljubavi, već oholosti, no dobro. voleo bih kasnije objašnjenje od autora. inače, ovakav stil pisanja mi je jako legao i bez po muke sam priču pročitao

unapred izgubljena - početak mi se nije svideo - problem u tom erotskom prikazu jeste što je nekako previše uzvišen, suviše čedan, toliko da ide do granice kiča, ali to je po meni i problem u mnogim pričama ako ih nisu pisali neki majstori zanata tipa nabokov, koji može spojiti uzvišeno i prizemno, božansko proviđenje oličeno u pubičnim dlačicama, da ne dužim, to nije to. međutim, stil je duhovit, vrcav, drži pažnju a i sama priča je jako smislena, čak je lepa analiza tih patoloških odnosa i nekako oslikava zašto u njih ulećemo kao muve u vatru. jako dobra priča, ponunkan sam da skoro dam peticu

Nakaza - vrlo iskreno, što je osveženje u sf vodama gde se svi trude da kopiraju neke američke blokbaster uzore. ima stila, ima šmeka, samo mi nije bilo baš najjasnije šta se tačno dogovodilo, mada to možda nije ni bitno. posebno mi se svideo presek štavionice kao takve, i kako je lepo prikazana banalnost i jalovost svega ovoga, ne samo radionice već i pisanja uopšte, gde čupanje nekih najdubljih emocija i crnih trauma na kraju bude primljeno i pročitano od strane kritike i ljudi koji su krokodilski nezainteresovani, ovlaš to ocenjene, zadenu zvezdicu i požale se na zarez, te ga što pre zaborave. to priči daje dodatnu dubinu i kontekst, i tera na razmišljanje koje, nesumnjivo, svakome pre ili kasnije dođu na pamet
Gospodin Prdet

Indrik
Burseg

13 Oct 2018, 18:36

Scordisk wrote:
13 Oct 2018, 12:26

Nakaza - vrlo iskreno, što je osveženje u sf vodama
Ovo nije sf priča, nemaš pojma...
Hey hey, you wanna play
'Cos baby I can go and go
And every other day you're running off with so and so
Well, baby I would throw you if I didn't know you but I'm paying for it

Scordisk
Nadjaguar

13 Oct 2018, 19:14

kao i u pravom demokratskom sudu, na štavionici je sve sf dok se drugačije ne dokaže
Gospodin Prdet

Indrik
Burseg

13 Oct 2018, 19:33

Scordisk wrote:
13 Oct 2018, 19:14
kao i u pravom demokratskom sudu, na štavionici je sve sf dok se drugačije ne dokaže
Znam čo'eka što je piso, veli da se dešava radnja u Bosni, u Bosni je sve moguće, znači štogod da napišeš a da se dešava u Bosni nije sf nego čisti realizam...
Hey hey, you wanna play

Vercingetorix
Levenbreh

13 Oct 2018, 19:40

Znači Asimovljeve "Čelične pećine" npr. nisu SF jer nije u svemiru? Nisam znao...

Indrik
Burseg

13 Oct 2018, 21:13

Pa nisu...
Hey hey, you wanna play

ratiger
Stara cura

16 Oct 2018, 10:08

Pročitao priče napokon, Okami i Unapred izgubljena su moji favoriti. Komentari i ocene od mene danas ili sutra.
Pensamientos del Rata-tiger.

Eli
Polumag

19 Oct 2018, 07:59

Pročitah prve tri priče, pa da ih odmah komentarišem.

1) Zal za izgubljenom ljubavlju. Oket, malo mi je odbojno kad se naslov priče
poklopi sa temom kruga. Nije li to moglo malkice originalnije. Samo zbog toga smanjujem
ocenu. Stil je sasvim solidan, a plot tvist prosečan, osecam da je pisac išao na to iznenadni obrt
za koji mislim da ovde nije potreban. Mislim da bi priča bila napisana mnogo manje opterecujuce.

Setting lika i sveta me zamara do prve polovine priče, posle postajem blaže zainteresovana.
Premda na nekim mestima izveštačeni (naročito na početku priče) dijalozi postaju OK.
Sve u svemu od mene ocena: 3

2) Tantalove muke. Ok. Meni malo nije jasan prikaz Tantalovog lika. Zar on ne beše ohol?
Nisku ocenu su pojačali solidni dijalozi. Ne secam se da je Tantal u mitologiji bio prikazivan
kao neko ko se seca ljubavi. Šta znam.... Nek bude: 3

3) Unapred izgubljena. Na prvo čitanje mi je izgledalo OK. Na drugo....
Mislim da ce mi ova prica biti favorit.
Zaskripala mi je prva scena sa "uzvisenim opisivanjem" ali shvatam poentu.
To što meni nešto smeta ne narušava kvalitet pisanja, zar ne?
Ovo je zapravo veoma uverljiv prikaz romskog mentaliteta i njihove filozofije.
Priču sam pročitala kratko i u jednom dahu. Svidja mi se emocija u ovoj priči.
Izgradnja likova i šaltanje scena, nemam osećaj da su scene zdudane.
Ocena: 4.5
"Čak i da nam zatreba samo jednom u životu, mač treba uvek nositi."
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.
Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

Dintrioh
Imenbreh

19 Oct 2018, 12:10

Evo mene sa ocenama:

1. Žal za izgubljenom ljubavlju:
-Poprilično otkačeno i duhovito. Sviđa mi se postepeno vraćanje sećanja. Malo je mi je bilo dosadno u početku i moglo je odmah sa Holmsom da krene. Dijalozi su mogli bolje da budu formatirani, pošto na par mesta sam se zbunio zbog loše postavljenog zareza, navodnika i sličnog
Ocena: 3,5

2. Tantalove muke:
-Volim mitologiju. Pogotovo mi se sviđa proširena interpretacija samog Tantala. Međutim, momenti kada on doživljava dubinu svoje patnje su mogli bolje da budu dočarani. Samo je kraj doprineo tužnom utisku, a mogla su njegova osećanja detaljnije da budu izložena kako bismo saosećali sa njim. Pritom, čisto napomene radi, ako već ima devijacija od samog mita (Tantalovo žrtvovani sin, Pelops, je oživljen ubrzo po obzani očevog zločina) sugerisao bih promenu nekih imena. Tako bi priča izbegla problem konzistentnosti sa "kanonom".
Ocena: 4

3. Unapred izgubljena:
-Opijati, prelaženje u različite vremenske periode, slikoviti prikazi i snažne emocije sa snažnim krajem. What's not to like? Favorit po meni.
Ocena: 5

4. Okami:
-Ova priča ima dubinu. Filozofska dela imaju odliku da budu ponekad zamorna i ubistvena, pogotovo ako su duža. Iskreno, ne bih znao kako da izvedem filozofsku kratku priču. Ali ovaj autor je to uspeo. Donekle me ton i rezonovanje podsećaju na "Hadrijanove memoare", što je dobar znak. Pritom, autor uspeva da u kratkim apozicijama i usputnim komentarima izgradi donekle taj svet u kojem narator obitava. Sve u svemu, ovo je isto favorit.
Ocena: 5

5. Koliba u stepi:
-Dosta je detalja ubačeno u dočaravanje perioda. Lep je fantastični element. Međutim, sadržinski je pomalo siromašan. Celi susret sa Anom je prekratko trajao. Nisam mislio na erotiku. Sve emocije su preslabo i prekratko izražavane. Mada, to je, valjda, poenta.
Ocena: 4

6. Nakaza:
-Lepo je biti iskren. Pritom se slažem da ne treba previše ozbiljno shvatati neke delatnosti. Pogotovo kada ima bitnijih pojava kao što je patnja posle granične situacije. Međutim, jedan od razloga zbog kojeg ja, na primer, učestvujem jeste da iskalim veštine koje bi adekvatno saopštile moje misli, osećanja, ideje, iskustva. Apsurdnost bilo koje aktivnosti je uvek prisutna, ali to ništa ne umanjuje ičiji pristrasni doživljaj. Stoga, ne mogu potpuno da se složim sa izjavom.
Ocena: Ne želim ovo da ocenim. Smatram da bi to bilo u skladu sa autorovom perspektivom.

Post Reply